Każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje, aby dostarczać mu w odpowiednich ilościach substancje, które następnie przekształcane będą na energię, budulec czy też będą odpowiadały za gospodarkę innymi substancjami. Jedną z kategorii substancji, którą bardzo często pomijamy w swojej codziennej diecie i współczesnym sposobie żywienia, są oczywiście witaminy. Dlaczego są one tak ważne dla naszego organizmu i jaką rolę w nim pełnią? Czy naturalne witaminy możemy w jakiś sposób zastąpić?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania niemal każdego organizmu żywego, w tym także człowieka. Co jednak istotne, człowiek nie potrafi sam syntezować witamin i musi dostarczać je z zewnątrz – poprzez jedzenie. Warto pamiętać, że zarówno niedobór witaminy jest szkodliwy dla naszego zdrowia, jak i ich nadmiar. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z hipowitaminozą, zaś w drugim z hiperwitaminozą.

Preparaty witaminowe

Rozwiązaniem problemów z codzienną dietą i odpowiednim jej różnicowaniem, a tym samym dbałością o konkretne witaminy znajdujące się w danych produktach spożywczych są wszelkiego rodzaju preparaty witaminowe dostępne w aptekach bez recepty.

Warto mieć jednak na uwadze to, że każdy z nas jest inaczej zbudowany czy też prowadzi zróżnicowany tryb życia, a tym samym może mieć odmienne zapotrzebowanie na konkretne substancje, w tym oczywiście także witaminy. Niemal wszystkie preparaty witaminowe dostępne na naszym rynku są tworzone w taki sposób, aby ich grupa docelowa była jak najszersza, a tym samym zawierają w swoim składzie jedynie podstawowe ilości danych witamin – aby nikomu nie zaszkodzić.

Jaki preparat?

Decydując się na zakup preparatu witaminowego, warto przyjrzeć się składowi przynajmniej kilku produktów, aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni dla nas samych – przeważnie nie warto decydować się na preparaty uniwersalne, a dopasowując do własnych zapotrzebowań wybrać ten, który dostarczy nam najpotrzebniejszych witamin w odpowiedniej ilości.